środa, 24 lutego 2010

Zapraszamy na "Persepolis"!


„Persepolis” to film niezwykły. Jest pamiętnikiem z dzieciństwa bohaterki, a jednocześnie autorki filmu. Dzieciństwo Marjane Satrapi przypada na okres rewolucji islamskiej w Iranie. W wyrazistych i pełnych ekspresji rysunkach, autorka zawarła przejmującą historię swojego codziennego życia w Teheranie. „Persepolis” jest utworem oryginalnym, niezwykle osobistym i wnikliwym politycznie . Pokazuje jak można radzić sobie ze śmiechem i łzami w obliczu tak absurdalnej rzeczywistości oraz - wreszcie, przedstawia nam zniewalającą małą bohaterkę, której po prostu nie można się oprzeć...!

UWAGA! Na naszych widzów będą czekać ciekawi goście, a wśród nich Bartek Biedrzycki, czyli spec od komiksu (Polskie Centrum WebKomiksu).

Pokazowi patronują m.in.: Comixgrrlz, Feminoteka, Centrum Europejskie UW Wydział Orientalistyki UW, Portal Warszawa.pl oraz kawiarnia Pochwała Niekonsekwencji

W programie prelekcja oraz dyskusja na temat filmu, WSTĘP WOLNY!
Spotykamy się tam, gdzie zwykle i o tej samej porze. Do zobaczenia!

sobota, 6 lutego 2010

Konspiratorki z udziałem reżysera!


W imieniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego Celuloid (Centrum Europejskie, UW) i Koła Naukowego KONIG (Instytut Germanistyki, UW) mamy zaszczyt zaprosić na pokaz specjalny filmu pt "Konspiratorki", w którym weźmie udział również reżyser filmu - p. Paul Meyer. 

Film dotyczy kobiet, a właściwie dziewcząt, które podjęły się walki w powstaniu warszawskim. Sam dokument zaczyna się od 1945 roku, gdy na froncie zachodnim Polscy żołnierze natrafiają w Emsland na obóz jeniecki. Ku ich wielkiemu zdziwieniu odkrywają 1726 głównie młodych i atrakcyjnych kobiet. To Polki!  Czyżby kobiety-żołnierze? Czegoś takiego nie było od czasów wojsk Amazonek… Ta nietypowa tematyka w ujęciu niemieckiego reżysera okazuje się być plastycznym dokumentem pozwalającym widzowi zrozumieć traumę jaką przeżyły te odważne kobiety, ale i przyjaźń, która połączyła ich na całe życie.

 Oprócz samego reżysera, pokaz uświetni obecność wielu gości reprezentujących środowiska feministyczne, jak również same bohaterki, które brały udział w powstaniu. Dodatkową atrakcją jest krótki dokument pt "Powstanie w bluzce w kwiatki", który w niekonwencjonalny sposób omawia problemy, z jakimi borykały się uczestniczki powstania. Klimat spotkania będzie dodatkowo tworzyła towarzysząca pokazowi wystawa fotograficzna dotycząca powstania warszawskiego i jego bohaterów.

Mamy nadzieję, że będą Państwo chętni uczestniczyć razem z nami w tym wyjątkowym pokazie i zaszczycą nas Państwo swoją obecnością na nim.
Pokaz odbędzie się:

20. lutego od godziny 19:00 (prosimy o wcześniejsze przybycie)
w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej 1, Warszawa
wstęp wolny!