Projekcja dwóch filmów dokumentalnych, rozmowa z Paulem Meyerem, reżyserem jednego z nich, a także zaciekła dyskusja nie tylko na temat jego dzieła – to wszystko miało miejsce w Państwowym Muzeum Etnograficznym w minioną sobotę. Odwiedziliście nas tłumnie, przydała się więc nie tylko spora dawka energii, niezbędna, aby wszystko ogarnąć, ale także brązowe pufy, na których zasiedli dodatkowi widzowie.
Oba filmy opowiadały o kobietach walczących na frontach drugiej wojny światowej, chodziło tu głównie o Powstanie Warszawskie. Fundacja Feminoteka nie tylko objęła nasze działania patronatem, ale także udostępniła krótkometrażówkę pt. „Powstanie w bluzce w kwiatki”, która doskonale komponowała się z niemieckimi „Konspiratorkami”. Prawdziwe konspiratorki z tamtych czasów również zaszczyciły nas swoją obecnością – wśród nich między innymi pani Wanda Broszkowska-Piklikiewicz. Rozmowę z reżyserem, notabene historykiem z zawodu, ułatwiło tłumaczenie, którego dokonywała na bieżąco jedna ze studentek. Niemieckie motywy łączyły się też z tematyką, którą zajmują się współorganizatorzy i współorganizatorki pokazu, ludzie z koła naukowego KONIG (zainteresowanym polecamy ich stronę internetową: www.browarnahills.blogspot.com
Pomimo naglących terminów oraz jednej nogi w gipsie (pozdrawiamy Rybę!) ekipa Dyskusyjnego Klubu Filmowego pojawiła się w PME w pełnym składzie – a być może już wkrótce będzie nas nawet więcej! Odbyło się bowiem spotkanie z osobami zainteresowanymi współpracą – zainteresowanie naszym DKF-em niezmiernie nas zresztą cieszy. Dziękujemy także Ufie (za queeronat) oraz Muzeum Niepodległości (za patronat oraz książki, które rozeszły się jak ciepłe bułeczki). Ponadto dziękujemy Feminotece, UFIE, Austriackiemu Forum Kultury. Zachwycone świetną frekwencją, żywą dyskusją i sporą dawką dobrego kina z jeszcze większym entuzjazmem zapraszamy na kolejne pokazy!
Gocha Pawlak
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz